Svečias į namus – Dievas į namus

Apeiga Žvėrinčiuje. V. Balkūno nuotr.
Apeiga Žvėrinčiuje. V. Balkūno nuotr.

Šeštadienio rytą vos pakirdę išsiruošėme į kelią – netoli Telšių įsikūrusiame Žvėrinčiuje vyko Romuvos vaidiloms skirta konferencija, kur buvome paprašyti atlikti ankstyvą apeigą už sėkmingą dienos pradžią.

Žvėrinčius – kerinti vieta. Čia jau ne vienerius metus gyvena urėdas Petras, kuris save pristato kaip medžiotoją, o iš tiesų jau ilgą laiką saugo nykstančias Lietuvos miškų gyvūnijos rūšis. Svarbiausias Petro sodybos akcentas ir jo numylėtiniai, žinoma, yra vilkai, gyvenantys milžiniškame aptvertame plote natūraliomis sąlygomis. Ne mažiau smalsuolių žvilgsnius traukia ir meška, kurią Petras, kaip kadaise pats pasakojo, gavo dovanų gimtadienio proga. Meškos kadaise buvo Lietuvos girių galiūnės.

Poilsis Žvėrinčiuje. V. Balkūno nuotr.
Poilsis Žvėrinčiuje. V. Balkūno nuotr.

Kartais žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie į laisvę išleistas jaunas lūšis, kurios turėtų pagausinti šių žvėrių populiaciją mūsų miškuose. Šios lūšys – Žvėrinčiaus augintinės. Išleidžia jas dar visai jaunutes, nes, pasakojo Petras, vyresnės kaip metų grįžta atgal į aptvarą – laisvėje gyventi nebepripranta. Tad jauniklės keliauja į laisvę, o vyresnes lūšis lankytojai gali stebėti Petro sodyboje.

Yra čia ir bičių, bet, kaip pats Petras sakė, jų jis nenori – tik papildomas darbas. Tačiau parduotos bitės visada vis tiek grįždavo pas Petrą, todėl jam tenka jas laikyti. „Bitės – tai Dievo dovana. Ją reikia priimti, net jeigu nenori,“ – sako pats Petras. Norėjosi leptelėti, kad bites galime pasiimti mes, bet nutylėjau – tikriausiai vis tiek grįžtų pas savo šeimininką, o mes juk laukiame savų spiečių.

Apeigos ratas. V. Balkūno nuotr.
Apeigos ratas. V. Balkūno nuotr.

Į Žvėrinčių Romuvos vaidilos rinkosi gilintis į gamtos dovanas ir dalinamą išmintį – buvo skaitomos paskaitos, vyko diskusijos, šventų mitologinių vietų lankymas, apeigos, dalinimasis patirtimi. Mes, deja, ilgai pasilikti neįstengėme, nes mažoji Žemynėlė labai protestavo – dygstantys dantukai trukdo vaikui džiaugtis gyvenimu. Tad išskubėjome namo leisti jai saugiai išsimiegoti ir pailsėti. Tačiau net ir pusdienis Žvėrinčiuje pripildo dvasią savotiškos ramybės.

Apeiga buvo vaisinga. Paminėjome protėvius, paprašėme dievų globos. Turbūt nė pats nepajutęs Mindaugas atliko ir asmeninę auką – prašė Perkūno suteikti mūsų šeimai jėgų, drąsos ir sėkmės įsikūrus naujoje vietoje ir pradedant savarankiškus verslus. Nė nepajutome, kai jau vakar vakare šis prašymas išsipildė.

Pasiruošimas apeigai. V. Balkūno nuotr.
Pasiruošimas apeigai. V. Balkūno nuotr.

Pradėdami kažką naujo ir neįprasto, tiesdami savo kelią ne pagal standartinį scenarijų – baik mokslus, susirask darbą kabinete ir ten trūnyk – susiduriame su dideliu artimųjų spaudimu – nedaryk, neišeis, neverta nė pradėti… Kad ir koks stiprus jaustumeisi ir būtum, toks spaudimas iš tėvų ir senelių šiukštu nieko nedaryti ir nė nepradėti, nes neva vis tiek nepasiseks, demotyvuoja ir net pats nepjunti, kaip svyra rankos. Reikėjo paspirties iš šalies ir jos sulaukėme. Į svečius netikėtai užsuko draugas, kurį pažįstame iš visokiausių rekonstrukcijos festivalių ir kad užsives kalbėti – taigi taip, čia viskas puiku, jūs tik darykit. Aš ir pats va galvoju tuo užsiimti, čia net nėr taip sunku ir niekuo nerizikuoji. Sėdėjom abu retai beįsiterpdami ir klausėmės. Nė nepajutau, kaip motyvacija šokteli į viršų – taigi taip, viskas čia įmanoma, čia tereikia reklamos, pastangų, drąsos pradėti. Ačiū dievams už siunčiamus draugus, kurie paskatina, netikėtai keliaujančius per Rietavą. Tikriausiai iškeliavo mūsų draugas nė pats nesupratęs, kiek daug davė tos pora valandų pokalbio. Juk, sako bočiai: svečias į namus – Dievas į namus. Dievai per netikėtus svečius kalba.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s