Viduramžiai mūsų kieme

10530754_879063635455185_4642692916238665137_n
Festivalyje “Jotvos vartai“ ginu vartus nuo kryžiuočių. V. Buchalskio nuotr.

Kiek save prisimenu, viduramžiai užėmė didelę dalį mano gyvenimo: apie viduramžius buvo mėgstamiausi filmai ir knygos, kalavijų žvangesys skambėdavo svajose prieš užmiegant, iš viduramžių Lietuvos papročių kilo pasaulėžiūros pamatai, viduramžių drapanomis apsitaisė laisvalaikis – kas galėjo pamanyti, kad vieną dieną išdrįsiu viduramžiais paversti ir likusį laiką. Ir vis dėlto liepos 26 dieną, sekmadienį, didžioji mūsų šeimos avantiūra įgaus realesnį pavidalą – įvyks viduramžių karybos, amatų ir folkloro kiemelio atidarymas.

Į Rietavą atvykome turėdami daug planų, bet netrukus pamatėme, kad saulė leidžiasi anksčiau nei norėtume, orai ne tokie palankūs, kokių tikėjomės, o žmonės, kurių pagalba atrodė reikalinga, turi savą dienotvarkę. Daugelį idėjų, tarp jų ir gausiai užsėtus daržus, teko atidėti laikams, kai dukrelė bus vyresnė, o oras pavasarį – geresnis. Pamatę, kad vienu užpakaliu dviejų arklių neužsėsime, savo žvilgsnius nukreipėme į svarbiausią tikslą – laisvalaikį paversti savo darbu, kad dirbti būtų malonu.

Todėl paskutinį liepos sekmadienį, ten, kur visada buvo tik automobilių stovėjimo aikštelė prie Rietavo turgaus, atidarysime nedidelį viduramžių kampelį, kuriame nuolat rasite vietos amatininkų dirbinių, galėsite pamiklinti ranką šudydami iš lanko, išmoksite dainuoti sutartines, susipažinsite su baltų papročiais ir mitologija. Stengsimės, kad kiekvieną sekmadienį užsukę į viduramžių karybos, amatų ir folkloro kiemelį rastumėte vis kažką naujo ir įdomaus.

Mindaugas atsigaivina po mūšio
Mindaugas atsigaivina po mūšio

Tokio kiemelio įkūrimas – tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprastas dalykas. Prisisvajoję, kas ten turėtų būti, kas atvažiuoti, susidūrėme su realybe – įgyvendinti daug sunkiau. Pirmiausia reikėjo rasti kiemelio atidarymo laiką, kuris tiktų tiek mums, tiek, nepaprastai svarbu, tiems, kuriuos norėjome pasikviesti. Ir, žinoma, tokio laiko neradome, bet tikimės pasirinkę patį geriausią. Antroji užduotis – amatininkai. Kiemelis skirtas vietos amatininkams, tad tik atidarymo metu siūlėme atvažiuoti ir meistrams iš tolimesnių vietų.Tačiau ėmus ieškoti pasirodė, kad tų vietos amatininkų nėra daug – visi verda savose sultyse. Atidarymui pasikvietėme svečių, bet panašu, kad jų teks ieškoti ir ateityje.

Sunkiausia – viską aprėpti. Vis dar tebėra stovėjimo aikštelė, kurioje reikia rinkti pinigus, o kiemelyje turėsime budėti prie lankų, užimti vaikus jiems skirtame kampelyje, dar turime ir savo Žemynėlę. Vis kirba jausmas, kad trūksta bent vieno žmogaus. Laukiame. Gal atsiras norinčių padėti?

Šis tekstas – gyvas nerišlumo įsikūnijimas. Tokia ir mūsų pradžia. Bet visos pradžios panašios.

Informacija norintiems atvykti į Viduramžių karybos, amatų ir folkloro kiemelį:

žemėlapisLiepos 26 dieną, sekmadienį,prie Rietavo turgaus (atvykimas kelyje Rietavas-Kuliai už Sauslaukio pasukus į žvyrkelį) pirmą kartą šurmuliuos Viduramžių karybos, amatų ir folkloro kiemelis. Nuo 10 iki 13 valandos kiemelio lankytojus džiugins gyvosios istorijos pamokos – skambės folkloro muzika, veiks sutartinių mokykla, bus demonstruojami senieji amatai, kariai demonstruos viduramžių mūšius, galėsite pašaudyti iš lanko. Nuo rugpjūčio mėnesio kiemelis veiks kiekvieną sekmadienį.

Kiemelyje – daug dėmesio vaikams

Viduramžių karybos, amatų ir folkloro kiemelyje vaikams bus skirta daugelis tautosakos ir folkloro užsiėmimų. Kol tėvai vaikštinės po kiemelį ar apsipirkinės Rietavo turguje, vaikai dalyvaus būreliuose, skirtuose susipažinti su lietuvių mitologija, liaudies dainomis ir tradicijomis – bus sekamos pasakos, šokamos sutartinės, žaidžiami rateliai, vyks meniniai ir vaidybiniai užsiėmimai. Tikime, kad vaikai, pažinę mūsų protėvių kultūrą, bus aktyvesni, doresni ir pilietiškesni, pamils savo šalį ir savo gimtinę.

Erdvė vietiniams amatininkams

Atidarymo dieną senuosius lietuvių amatus demonstruos ir kviestiniai svečiai, tačiau pagrindinis kiemelio tikslas – sukurti erdvę vietos amatininkams ne tik parduoti savo darbus, bet ir demonstruoti amatą, skleisti tradiciją. Norintys prekiauti savo dirbiniais ar tradiciniais maisto produktais amatininkai kviečiami jau dabar užsiimti vietą kiemelio teritorijoje (Tel. Nr. 8 605 50501).

Pažintis su istorija

Kiekvienas žinome – mūsų valstybės istorija didi ir turininga. Pažįstantis krašto istoriją išmoksta kitaip vertinti ir dabarties įvykius. Kiemelio tikslas – atspindėti didingiausią mūsų tautos gyvavimo laikotarpį – viduramžių Lietuvą. Kiemelyje pamatysite, kaip ir kokiais ginklais kaudavosi mūsų protėviai, galėsite pabandyti paleisti strėlę, pakilnoti kalaviją, pasimatuoti šalmą. Susipažinsite su mitologija, gilia ir subtilia senąja baltų religija, suprasite, kad dainuoti sutartines išties paprasta.

Jeigu esate amatininkas ir norite prekiauti savo gaminiais, jei dainuojate folklorą ir norite pakoncertuoti, jei galite kitaip prisidėti prie kiemelio idėjos įgyvendinimo, skambinkite 8 605 50501 arba rašykite el paštu. valaiciusvirnas@gmail.com

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s